Czy Twoje laboratorium potrzebuje CAD/CAM? (cz.1)

23 lip, 2016 | Cyfrowa Stomatologia

Strona główna » Cyfrowa Stomatologia » Czy Twoje laboratorium potrzebuje CAD/CAM? (cz.1)

Czy Twoje laboratorium potrzebuje CAD/CAM? (cz.1)

23 lip, 2016

Czy Twoje laboratorium potrzebuje CAD/CAM? (cz.1)

Technologia CAD/CAM na dobre wkroczyła do branży stomatologicznej. Obecna kilkudziesiąt lat na rynku, przeszyła długą drogę, by zaoferować dziś rozwiązania dla każdego. W Polsce praktycznie każde duże laboratorium i wiele klinik jest wyposażona w skanery 3d i frezarki. Możliwość wytworzenia pracy protetycznej o wysokiej, przewidywalnej jakości w stosunkowo krótkim czasie, jest głównym powodem inwestycji w CAD/CAM. Czy jednak popularność nowej technologii i jej zalety oznaczają, że każdy powinien ją mieć? Na to pytanie postaramy się odpowiedź poniżej.

 

 

Dla kogo?

 

Najczęstszym produktem wykonywanym przy użyciu technologii CAD/CAM są prace cementowane, w szczególności korony i mosty. Niezależnie czy mówimy o pracach licowanych ceramiką czy pełnokonturowych uzupełnieniach ceramicznych, dla większości użytkowników CAD/CAM stanowią one 90% wykonywanych prac. Odpowiedź dla kogo nasuwa się sama, każdy kto na co dzień pracuje z ceramiką powinien rozważyć zakup.

Oczywiście możliwości wykorzystania tej technologii jest więcej. Obecne na rynku programy CAD pozwalają na wykonywanie wielu różnorodnych prac m.in:

 • wspomniane korony i mosty (w tym prace pełnokonturowe, inlay/onlay)
 • prace teleskopowe pierwotne i wtórne
 • prace na implantach (łączniki, korony, mosty, belki)
 • prace tymczasowe
 • szyny i łyżki indywidualne
 • protezy całkowite
 • protezy szkieletowe
 • szablony chirurgiczne
 • prace ortodontyczne

Oprogramowanie CAD oferuje wiele niezwykle przydatnych narzędzi jak: wirtualny artykulator, możliwość pracy z cyfrowymi wyciskami, kreator modeli 3d, współpraca z plikami DICOM, planowanie leczenia implantologicznego i wiele innych. Wyraźnie widać, że nowe technologie wchodzą w każdy obszar protetyki dentystycznej i zapewne z upływem czasu, ciężko będzie wyobrazić sobie pracę bez nich, tak jak dziś nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu komórkowego. To jednak wizja przyszłości, pytanie kto dziś powinien rozważyć zakup przynajmniej skanera?

Biorąc pod uwagę rozwój technologiczny skanerów, oprogramowania i maszyn wytwórczych, odpowiedź na powyższe pytanie została podzielona uzależniona od tego, jakie prace robisz:

 1. Korony i mosty – Tak.
 2. Implanty – Zdecydowanie!
 3. Protezy, szyny –  Można jeszcze poczekać, technologia dopiero się rozwija, choć są firmy, które tworzą protezy akrylowe wzmacniane belką metalową przykręcaną do implantów (belka jest zatopiona w akrylu), całkowicie w technologii CAD/CAM! Dodatkową kwestią jest opłacalność inwestycji.
 4. Ortodoncja – Warto rozważyć kilka kwestii przed inwestycją: czy Twoi klienci posiadają skanery wewnątrzustne, jakiego rodzaju prace wykonujesz najczęściej, przemyśleć proces wytwórczy oraz naturalnie rentowność inwestycji.

 

 

Dlaczego?

 

Możliwości CAD/CAM są coraz większe ale dlaczego właściwie inwestować w tą technologię, skoro wszystko można zrobić tradycyjnym metodami, w dodatku równie dobrze. Można? Z pewnością. Natomiast to nie jest kwestia tego co można zrobić lepiej, czy w porównywalnej jakości ale tego ile czasu i energii jesteśmy w stanie zainwestować w wykonanie danego przypadku.

Jakość

Technologia CAD/CAM daje nam przewidywalną jakość i powtarzalność wykonywanych prac. Nie występują tu naprężenia, przegrzania i inne problemy charakterystyczne dla tradycyjnych metod odlewniczych. Dodatkowo materiały z których wytwarzane są uzupełnienia CAD/CAM są lepszej jakości niż tradycyjne, głównie przez standaryzację produkcji i wysokie normy jakości nakładane na producentów. Dzięki cyfrowemu procesowi skanowania i projektowania jesteśmy w stanie zaprojektować koronę z niesamowitą precyzją. Każdą pracę projektuje się w olbrzymim powiększeniu przez wyświetlenie obrazu na monitorze komputera, dzięki czemu możemy uzyskać nieosiągalne tradycyjnymi metodami poziomy szczegółowości i dokładności (punkty styczne, powierzchnia żująca, przebieg szyjki, rozpychanie dziąsła itd), a co najważniejsze wyprodukować dokładnie to, co to widzimy na ekranie komputera – WYSIWYG (ang. What You See Is What You Get). Dzięki CAD/CAM tą samą pracę wykonasz lepiej, szybciej i w prostszy sposób.

Oszczędność czasu

Równie istotną zaletą CAD/CAM jest oszczędność czasu. Mówi się, że zestaw skaner + frezarka ma wydajność pracy równą 5 technikom dentystycznym, jednak według nas największe oszczędności czasu daje sam skaner laboratoryjny, szczególnie dla małych laboratoriów. Jak zatem wygląda lub może wyglądać praca ze skanerem w przypadku stworzenia korony na podstawie otrzymanego wycisku:

 1. Skanowanie wycisku i projektowanie pracy
 2. Zlecenie produkcji na zewnątrz (praca protetyczna + model 3d)
 3. Licowanie/charakteryzacja i wysyłka

Wielu z Was na pewno zadaje sobie pytanie jak to wygląda w praktyce. Skanowanie wycisku około 3-4 min, projektowanie korony 10-20 min. Zewnętrzna produkcja takiej pracy to z reguły dwa dni oczekiwania, do tego dochodzi licowanie i koniec. W przypadku bocznych uzupełnień, można jeszcze bardziej skrócić sobie czas pracy, projektują i zlecając np. pełnokonturową koronę cyrkonową. Generalizując posiadanie skanera zwalnia Cie z produkcji, którą zlecasz na zewnątrz. W ten sposób pozbywasz się pracochłonnej, narażonej na ryzyko powtórek, mało rentownej części Twojego produktu.

 

 

Czy to się opłaca

 

Czy mnie na to stać? – najczęściej pojawiające się pytanie wśród potencjalnych klientów. Natomiast właściwe pytanie brzmi, czy stać Cię na NIE POSIADANIE rozwiązań CAD/CAM?

Jeden z najdokładniejszych skanerów na rynku Imetric L1m, oprogramowanie CAD firmy exocad oraz wydajny komputer z monitorem to koszt zaledwie 10 koron porcelanowych na metalu. Jednocześnie każdy powie, że to nie takie proste, że przecież dochodzą koszty produkcji, że finansując skaner nic nie zarabiamy, że lepiej zrobić ręcznie i zarobić. Tak ale…spójrzmy na to odwrotnie. Czy pozyskanie 10 koron w miesiącu więcej jest tak trudne, czy jeśli zaoferujemy nową jakość usług, możliwość skanowania wycisków, to nie uda nam się zdobyć nowych klientów? Co jeśli poświęcimy czas zaoszczędzony dzięki skanerowi na sprzedaż i marketing? Wystarcz naszym dotychczasowym klientom pokazać co robimy, a być może sami polecą nasze usługi swoim znajomym.

Nowe możliwości

Inwestując w CAD/CAM zyskujemy „dostęp” bardzo szerokiej oferty materiałowej. W chwili zakupu skanera nasza oferta rozszerza się o praktycznie wszystkie materiały dostępne na rynku: różne rodzaje cyrkonu, metal frezowany, spiekany, nawet szlachetny, nowoczesne materiał kompozytowe, e.max i bogata oferta konkurencyjnych produktów, nowoczesne materiały biokompatybilne, jak PEEK i wiele innych.

Druga szansa, to dostęp do gabinetów wykorzystujących skanery wewnątrzustne. Ich liczba wciąż rośnie i trend się już nie zmieni. Zwiększa się również liczba rodzajów prac wykonywanych przy pomocy skanerów. Jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, że za kilka lat niemal każda praca protetyczna będzie zaczynać się od pobrania wirtualnego wycisku.

Bogata oferta rynku

Oferta rynku CAD/CAM jest dziś naprawdę szeroka, wciąż pojawiają się nowe materiały, technologie i inwestycje. Przekłada się to na malejące ceny przy jednoczesnym wzroście jakości, zarówno sprzętu, materiałów i usług. Najlepszym przykładem są podbudowy metalowe, które jeszcze kilka lat temu sprzedawane były po 120 zł/pkt, dziś dzięki technologii spieku laserowego oferowane są poniżej 30 zł. Podobnie wygląda kwestia sprzętu, dziś kompletny zestaw do frezowania można nabyć za niecałe 200 tys. zł.

Wszystko to sprawia, że koszty produkcji regularnie maleją, dzięki czemu technologia staje się coraz bardziej dostępna. To z kolei powinno powodować dalszy spadek cen, szczególnie usług i materiałów.

 

Podsumowanie

 

Czy inwestować w technologię CAD/CAM? Tak. Cyfrowa technologia już zagościła na dobre w naszej branży, a prędzej czy później większość prac protetycznych będzie zaczynać się w gabinecie dentystycznym od pobrania cyfrowego wycisku. Coraz większa dostępność ekonomiczna technologii ułatwia inwestycję, a bogata oferta rynku pozwala na jej pełne wykorzystanie.

Polecane artykuły

Konferencja Techniki Dentystycznej 18-21.04.2024

Jako zloty sponsor mamy przyjemność Was zaprosić na 18. konferencję techniki dentystycznej Grzegorza i Andrzeja Polaków! W tym roku przygotowaliśmy dla Was wykłady, warsztaty, pokazy, które z pewnością rozwiną Wasze techniczne skrzydła i otworzą oczy na nowe...

Cyfrowa ortodoncja

Uwolnij potencjał Twojej kliniki z zestawem od TAG Dental! Jeśli jesteś ortodontą, to zapewne wiesz, jak ważnym elementem jest prawidłowe pobranie wycisków, które wpływają na cały plan leczenia ortodontycznego. 𝐂𝐲𝐟𝐫𝐨𝐰𝐞 𝐰𝐲𝐜𝐢𝐬𝐤𝐢 to nie tylko wygoda, ale również...

HOT News! iTero w naszej ofercie.

HOT News! iTero w naszej ofercie.

Z przyjemnością informujemy, że nasza firma stała się oficjalnym dystrybutorem skanerów iTero. Jako jedyni w Polsce mamy w swojej ofercie całą gamę modeli, dzięki czemu nie musisz ograniczać swojego wyboru.  Początki marki iTero to branża protetyczna. Dlatego skanery...

Rozpocznij karierę w TAG Dental.

Rozpocznij karierę w TAG Dental.

Rozpocznij karierę w TAG Dental i rozwijaj świat cyfrowej stomatologii.Cyfrowa stomatologia to Twoja pasja? Posiadasz doświadczenie w branży stomatologicznej?  To świetnie! W związku z rozwojem naszej firmy szukamy 3 osób, które dołączą do zespołu...