Zaznacz stronę

Porównanie skanerów laboratoryjnych

26 wrz, 2016

Strona główna » Digitalizacja » SKANERY LABORATORYJNE » Porównanie skanerów laboratoryjnych

Porównanie skanerów laboratoryjnych

26 wrz, 2016

Porównanie skanerów laboratoryjnych

Przedstawiamy porównanie 27 skanerów laboratoryjnych, wykorzystywanych w pracy nowoczesnego laboratorium. Mamy nadzieję, że dzięki temu decyzja o wyborze właściwego urządzenia będzie łatwiejsza.

W zestawieniu ujęliśmy 27 urządzeń różnych producentów. Dla Państwa wygody stworzyliśmy 4 mini rankingi przedstawiające najlepsze skanery w wybranych kategoriach. Tabela obejmująca wszystkie skanery znajduje się na samym na końcu artykułu. Skanery zostały w niej scharakteryzowane za pomocą 5 głównych parametrów:

Technologia skanowania – obecnie większość producentów skanerów odeszła od skanowania światłem lasera, na rzecz struktrualnego światła LED. Pozwala to uzyskiwać krótsze czasu skanowania, przy zachowaniu takiej samej lub wyżej dokładności. Wiązka lasera skanuje punktowo, przez co musi pokonać znaczy obszar celem zeskanowania całego obiektu, natomiast technologia skanowania światłem strutkrualnym pozwala objąć jednocześnie dużą powierzchnię obiektu, zdecydowanie skracając czas skanowania. Prócz zwiększania szybkości i dokładności skanowania producenci zaczęli stosować kamery rejestrujące tekstury skanowanych obiektów.

 W zestawieniu nie zostały ujęte skanery dotykowe z uwagi na odmienną technologię skanowania – zestawienie ich ze skanerami optycznymi jest bezzasadne.

Dokładność – określona w mikronach dokładność z jaką skaner odwzorowuje rzeczywisty model do cyfrowej postaci. Większość producentów podaje dokładność zgodną z normą ISO 12836, która definiuje dokładność odwzorowania powierzchnie na odcinku odpowiadającym mostom 3 punktowym. Nieliczne firmy (Imetric, ZFX) określąją dokładność dla całego obszaru skanowania, co ma szczególne znaczenia dla rozległych prac protetycznych.

 

Czasy skanowania – określone w minutach i sekundach wartości potrzebne na zeskanowanie określonego rodzaju pracy. Im niższa wartość tym szybszy skaner. W przypadku nowych skanerów optycznych rozmiar skanowanego obiektu nie ma znaczenia, gdyż skanery rejestrują każdorazowo cały obszar. Różnice w czasach skanowania mogą wystąpić w przypadku rozbudowanych strategii skanowania, stosowanych np. przy skanowaniu wycisków.

Możliwości skanowania – informacja o możliwościach jakie daje budowa i oprogramowanie skanera. Większość skanerów posiada podobne możliwości, jednak kilka wyróżnia się na tle konkurencji oferując unikalne rozwiązania np.: skanowanie dwóch modeli jednocześnie, skanowanie w artykulatorze, automatyczne skanowanie dwustronnych wycisków, płytki Multidie, przeniesienie danych z łuku twarzowego, skanowanie w dowolnej kolejności itd.

 Zapraszamy do lektury!

REKLAMA

 

Szukasz odpowiedniego skanera?

Zostaw e-mail by otrzymać ofertę TAG Dental:

RANKINGI

NAJDOKŁADNIEJSZY SKANER

1. miejsce

Iscan L2i

Imetric 3D SA
Najdokładniejsze skanery laboratoryjne:

 1. Imetric Iscan L2i – 5 mikronów (cały skanowany obszar)
 2. 3Shape D2000 – 5 mikronów (ISO 12836)
 3. CADstar CS Ultra PRO – 5 mikronów
 4. Smart Optics Activity 885 – 6 mikronów
 5. Medit Identica T500 / Medit Identica T300 – 7 mikronów (ISO 12836)
       Optimet DS 6000 – 7 mikronów (ISO 12836)
 6.  ZFX Evolution Plus+ – 9 mikornów (cały skanowany obszar)

UWAGA: Produceni skanerów Imetric oraz ZFX podają dokładność dla całego obszaru skanowania. Oznacza to, że wysoka dokładność uzyskiwana jest nawet dla prac o zasięgu pełnego łuku. Jest to także dokładność pozycjonowania wszystkich implantów (skan markerów) np. w pracach typu All-On-4. Norma ISO 12836 określa dokładność dla prac o zasięgu 3 punktów.

NAJSZYBSZY SKANER – cały łuk

1. miejsce

Identica T500

Medit Company

Najszybsze skanery laboratoryjne (skanowanie całego łuku):

 

 1. Medit Identica T500– 12 sekund
 2. Imetric Iscan L2i – 12 sekund
 3. Medit Identica Hybrid – 16 sekund
 4. Shining 3D Autoscan-DS200+ – 18 sekund
 5. 3Shape D2000 – 20 sekund
 6. Medit Identica T300 – 24 sekundy

PORÓWNANIE SKANERÓW LABORATORYJNYCH 2016

Nawigowanie tabeli:
> tabela responsywna – umożliwia przewijanie za pomocą gestów (smartfon, tablet) lub myszki/klawiatury
> zestawienie można sortować (malejąco/rosnąco) klikając w „strzałki” widoczne przy kategoriach

* Dokładność określona dla całego obszaru skanowania.

Zestawienie powstało w oparciu o dane producentów i materiały wydawnictwa AEGIS Communications. Jeśli chcesz dodać/zmodyfikować przedstawione informacje, prosimy o kontakt.

Polecane artykuły

Konferencja Techniki Dentystycznej 18-21.04.2024

Jako zloty sponsor mamy przyjemność Was zaprosić na 18. konferencję techniki dentystycznej Grzegorza i Andrzeja Polaków! W tym roku przygotowaliśmy dla Was wykłady, warsztaty, pokazy, które z pewnością rozwiną Wasze techniczne skrzydła i otworzą oczy na nowe...

Premiera skanera MEDIT i900

Premiera skanera MEDIT i900

  TESTUJ JAKO PIERWSZY   Chcesz zrobić krok do przodu i przetestować najnowszy skaner Medit 𝐢𝟗𝟎𝟎 jako pierwszy?   Zapisz się na bezpłatny 𝐩𝐫𝐞𝐦𝐢𝐞𝐫𝐨𝐰𝐲 𝐩𝐨𝐤𝐚𝐳*, który odbędzie się 18 maja w biurze TAG Dental i poznaj najnowszą technologię, która na nowo stworzy...

Cyfrowa ortodoncja

Uwolnij potencjał Twojej kliniki z zestawem od TAG Dental! Jeśli jesteś ortodontą, to zapewne wiesz, jak ważnym elementem jest prawidłowe pobranie wycisków, które wpływają na cały plan leczenia ortodontycznego. 𝐂𝐲𝐟𝐫𝐨𝐰𝐞 𝐰𝐲𝐜𝐢𝐬𝐤𝐢 to nie tylko wygoda, ale również...