Zaznacz stronę

TruPrint 1000

Spiek laserowy SLM dla stomatologii

SLM – technologia topienia metalu

TruPrint 1000 to kompaktowa maszyna do druku 3D elementów metalowych. Umożliwia szybką i prostą realizację nawet złożonych projektów CAD.

W produkcji addytywnej elementy powstają wyłącznie z proszku i światła lasera. Laser buduje je warstwa po warstwie na podstawie dostępnego modelu 3D. Procesy addytywne stanowią zatem przeciwieństwo procesów ubytkowych i odkształcających, jakie dominowały do tej pory w produkcji przemysłowej. Zmiana paradygmatu na rzecz produkcji addytywnej jest wielce obiecująca: procesy addytywne realizują geometrycznie złożone obiekty, które nie byłyby możliwe do urzeczywistnienia w procesach tradycyjnych – i to bez narzędzi. Dużą zaletą jest też swoboda w projektowaniu.

Centralnym elementem w produkcji addytywnej jest laser. Nadtapia proszek metalu i utwardza go, tworząc przedmiot obrabiany o wysokiej jakości. Istnieją różne możliwości produkcji addytywnej metali: laserowe wytapianie sproszkowanego metalu (Laser Metal Fusion) i napawanie laserowe (Laser Metal Deposition). W laserowym wytapianiu proszku laser warstwa po warstwie tworzy z proszku nowe przedmioty obrabiane. Dotąd mógł w pełni ujawnić swoje atuty przede wszystkim w produkcji prototypów, pojedynczych egzemplarzy i krótkich serii. W przypadku napawania laserowego laser wytwarza na powierzchni elementu jeziorko spawalnicze, w którym roztapia sukcesywnie wprowadzane w postaci proszku metalowe tworzywo dodatkowe. W ten sposób powstają zespawane ze sobą ściegi tworzące struktury na istniejących korpusach lub też całe elementy. Ten proces stosuje się także do powlekania i naprawy powierzchni.