Zaznacz stronę

Protokół cyfrowego projektowania uśmiechu ze Smile Creator

24 lut, 2020

Strona główna » Cyfrowa Stomatologia » Protokół cyfrowego projektowania uśmiechu ze Smile Creator

W ostatnich latach obserwujemy ciągły wzrost udziału nowoczesnych technologii w protokole postępowania stomatologicznego. Warto tutaj wspomnieć o innowacyjnych technologiach skanowania twarzy oraz uzębienia pacjenta, cyfrowej tomografii komputerowej, cyfrowej fotografii portretowej oraz rozwoju oprogramowania wspomagającego komputerowy proces projektowania i symulowania uśmiechu.

Artykuł w części pierwszej przedstawia przygotwanie do procesu projektowania cyfrowego uśmiechu zrealizowanego w oparciu o oprogramowanie exocad z najnowszym modułem Smile Creator oraz wykorzystaniem wszystkich wymienionych technologii cyfrowej analizy obrazów.

Smile Creator

Skanowanie uzębienia pacjenta skanerem wewnątrzustnym

Tomografia komputerowa

Uzupełnieniem modelu uzębienia są cyfrowe obrazy twarzoczaszki pochodzącez tomografu komputerowego zapisane w formacie plików DICOM.

Cyfrowa tomografia ma szczególne zastosowanie w przypadku skomplikowanych odbudów protetycznych wymagających kontroli stanu kostnego, prac ortodontycznych oraz w przypadku protokołów implantologicznych wykorzystujących nawigację i szablony chirurgiczne. Zintegrowane oprogramowanie exocad® umożliwia rozpoczęcie procesu leczenia od projektu cyfrowego uśmiechu, poprzez planowanie implantacji w oparciu o założony projekt protetyczny, aż po wykonanie przewidywalnej pracy końcowej. Na podstawie punktów kostnych możliwe jest wyznaczenie płaszczyzn protetycznych, co umożliwia precyzyjne spozycjonowanie pacjenta w wirtualnym artykulatorze oraz odtworzenie ruchów artykulacyjnych.

Smile Creator

Wizualizacja przestrzenna tomogramu w obszarze szczęki i żuchwy z nałożonym zdjęciem pacjenta

Sesja zdjęciowa

Zasadniczym elementem procesu projektowania i symulowania uśmiechu są zdjęcia portretowe pacjenta. Zdjęcia są podstawowym nośnikiem informacji dla oprogramowania exocad Smile Creator – stanowią cześć kompleksowej dokumentacji pacjenta, do której należą również fotografie kliniczne, czyli zdjęcia przed i po zabiegu oraz zdjęcia uzębienia pacjenta w zbliżeniu (makrofotografia). Zdjęcia to również podstawowe narzędzie w komunikacji między lekarzem a laboratorium, przez co zachowanie poprawnej procedury jest kluczowe w procesie wykonywania pracy protetycznej.

Jak fotografować i jakiego sprzętu użyć?

W realizacji portretowej sesji zdjęciowej na potrzeby cyfrowego projektowania uśmiechu można używać lamp przenośnych montowanych bezpośrednio do korpusu aparatu fotograficznego lub oświetlenia studyjnego, na które składają się lampy wraz z tzw. modyfikatorami światła pozwalające uzyskać jego odpowiednie rozproszenie oraz ukierunkowanie. W obydwu przypadkach oświetlenie może mieć charakter światła stałego (żarówka, LED) lub błyskowego.

Najczęściej używane jest oświetlenie przenośne błyskowe w formie lamp błyskowych tzw. Macro Ring lub Macro Twin.

Smile Creator

Macro Ring i Macro Twin

Lampa typu Ring składa się z dwóch lamp błyskowych zamkniętych w jednym pierścieniu, dzięki czemu zapewnia równomierne oświetlenie fotografowanego obiektu. Lampa typu Twin posiada dwie boczne lampy, które można orientować pod dowolnym kątem w płaszczyźnie poziomej względem twarzy pacjenta, w celu lepszego doświetlenia końców łuków zębowych.

W zakresie światła stałego, najlepsze efekty pozwalają osiągnąć lampy LED, montowane wewnątrz tzw. Softboxów, których zadaniem jest odpowiednie „zmiękczenie” oraz ukierunkowanie. Lampy LED umożliwiają ponadto utrzymanie stałej temperatury barwowej w czasie w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami fotograficznymi lub żarówkami lamp błyskowych.

Smile Creator

Przykład softboxu

Najlepszym aparatem do zastosowania w portretowej fotografii stomatologicznej, jest aparat z pełnowymiarową matrycą o formacie pełnej klatki (36×24 mm).

Na rynku fotograficznym dostępne są najczęściej aparaty nazywane lustrzankami lub
aparatami bezlusterkowymi, które wyposażone są w wizjer elektroniczny.

Aparat powinien zostać uzupełniony o dobrej jakości obiektyw portretowy lub makrofotograficzny o ogniskowej co najmniej 70 mm (optymalnie 100 mm) zdefiniowanej dla formatu pełnej klatki.

Aparat powinien posiadać możliwość kalibracji balansu bieli, czyli temperatury barwowej światła (wyrażanej w kelwinach) w oparciu o wzorzec bieli, a dodatkowo w programie graficznym do obróbki zdjęć powinna być możliwość stworzenia profilu aparatu w celu kalibracji barwnej jego matrycy z użyciem wzorców kolorów.

Smile Creator

Przykład uniwersalnego wzorca barw

W części drugiej artykułu, w kolejnym wydaniu omówione zostaną zasady postępowania w trakcie sesji zdjęciowej oraz projektowania uśmiechu z użyciem modułu exocad Smile Creator, w tym wykonanie wirtualnego wax-up’u oraz druk mock-up’u do zaakceptowania przez pacjenta.

Piotr Czop
Jarosław Cmokowicz
Tomasz Gołąb

Polecane artykuły

Konferencja Techniki Dentystycznej 18-21.04.2024

Jako zloty sponsor mamy przyjemność Was zaprosić na 18. konferencję techniki dentystycznej Grzegorza i Andrzeja Polaków! W tym roku przygotowaliśmy dla Was wykłady, warsztaty, pokazy, które z pewnością rozwiną Wasze techniczne skrzydła i otworzą oczy na nowe...

Premiera skanera MEDIT i900

Premiera skanera MEDIT i900

  TESTUJ JAKO PIERWSZY   Chcesz zrobić krok do przodu i przetestować najnowszy skaner Medit 𝐢𝟗𝟎𝟎 jako pierwszy?   Zapisz się na bezpłatny 𝐩𝐫𝐞𝐦𝐢𝐞𝐫𝐨𝐰𝐲 𝐩𝐨𝐤𝐚𝐳*, który odbędzie się 18 maja w biurze TAG Dental i poznaj najnowszą technologię, która na nowo stworzy...

Cyfrowa ortodoncja

Uwolnij potencjał Twojej kliniki z zestawem od TAG Dental! Jeśli jesteś ortodontą, to zapewne wiesz, jak ważnym elementem jest prawidłowe pobranie wycisków, które wpływają na cały plan leczenia ortodontycznego. 𝐂𝐲𝐟𝐫𝐨𝐰𝐞 𝐰𝐲𝐜𝐢𝐬𝐤𝐢 to nie tylko wygoda, ale również...