Rodzaje frezarek protetycznych – charakterystyka i podział

8 gru, 2022

Strona główna » Wytwarzanie » FREZARKI » Rodzaje frezarek protetycznych – charakterystyka i podział

Rodzaje frezarek protetycznych – charakterystyka i podział

8 gru, 2022

Rodzaje frezarek protetycznych – charakterystyka i podział

Frezowanie jest głównym i bardzo ważnym aspektem projektowania i technologii produkcji wspomaganej komputerowo (CAD/CAM). Wysoka dokładność frezowania skraca czas potrzebny na dostosowanie obrabianego produktu i zapewnia odbudowie większą trwałość i estetyczny wygląd. W przeciwieństwie do technik odlewania czy prasowania, metoda frezowania opiera się na selektywnej redukcji gotowych bloczków za pomocą wierteł w celu uzyskania ostatecznego kształtu.

We frezarkach dentystycznych wykorzystujemy różne rodzaje wierteł:

– do ceramiki szklanej frezy diamentowe,
– do tlenku cyrkonu z powłoką diamentową DC (diamond count),
– natomiast stalowe frezy do PMMA.

Wyróżniamy dwa główne podziały frezarek protetycznych:
1. ze względu na ilość osi, w których urządzenie pracuje (3, 4 lub 5 osi),
2. ze względu na środowisko pracy – na sucho lub na mokro.

3 osiowe frezarki numeryczne

Ten typ urządzenia frezującego ma stopnie swobody w trzech kierunkach przestrzennych. W ten sposób punkty ścieżki frezowania są jednoznacznie definiowane przez wartości X, Y i Z. Inwestycja obliczeniowa jest zatem minimalna. Frezowanie podprzekrojów, rozbieżności i zbieżności osi nie jest jednak możliwe. Wymaga to wirtualnego blokowania w takich obszarach. Wszystkie 3-osiowe obrabiarki stosowane w stomatologii mogą również obracać element o 180° podczas obróbki wewnętrznej i zewnętrznej.

Zaletą takich frezarek są krótkie czasy frezowania oraz uproszczone sterowanie za pomocą trzech osi. W rezultacie takie urządzenia frezujące są zwykle mniej kosztowne niż te z większą liczbą osi.

4 osiowe frezarki numeryczne

Oprócz trzech osi przestrzennych, mostek napinający elementu można również obracać nieskończenie zmiennie. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie konstrukcji mostowych o dużym przesunięciu w pionie do zwykłych wymiarów formy, a tym samym wpływa to na oszczędność materiału i czasu frezowania.

5 osiowe frezarki numeryczne

Przy frezarce 5-osiowej, oprócz trzech wymiarów przestrzennych i obrotowego mostka napinającego (4 oś), istnieje również możliwość obracania wrzeciona frezującego (5 oś).

Umożliwia to frezowanie skomplikowanych geometrii z podsekcjami, jak na przykład stałe protezy częściowe żuchwy na zbieżnych zębach filarowych (końcowy trzonowiec skierowany w stronę płaszczyzny przyśrodkowej), a także korony i stałe podbudowy protez częściowych, które w wyniku anatomicznie zredukowanej formacji, demonstrują zbieżne obszary na zewnątrz konstrukcji.

Warianty frezowania

1. Frezarki na sucho

Obróbkę na sucho stosuje się głównie w przypadku półfabrykatów z tlenku cyrkonu o niskim stopniu wstępnego spiekania.

Daje to kilka korzyści:

• Minimalne koszty inwestycji w urządzenie frezujące.
• Brak absorpcji wilgoci przez formę ZrO2, w wyniku czego nie ma wstępnego czasu suszenia ramy ZrO2 przed spiekaniem.

Wady:

• Niższy stopień wstępnego spiekania skutkuje wyższymi wartościami skurczu podbudów.

2. Frezarki na mokro

W tym procesie frez diamentowy lub węglikowy jest chroniony przez rozpylanie chłodnej cieczy przed przegrzaniem frezowanego materiału. Ten rodzaj obróbki jest konieczny w przypadku wszystkich metali i ceramiki szklanej, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych wydzielaniem się ciepła.

Obróbka „na mokro” jest zalecana, jeśli do procesu frezowania stosuje się ceramikę z tlenku cyrkonu o wyższym stopniu wstępnego spiekania. Wyższy stopień wstępnego spiekania powoduje zmniejszenie współczynnika skurczu i umożliwia mniejsze zniekształcenia spieku.

3. Hybrydowe frezarki

Te urządzenia pozwalają na frezowanie zarówno w środowisku suchym, jak i mokrym. W związku z czym można połączyć zalety obu tych wariantów oszczędzając jednocześnie miejsce w pracowni.

Aidite

Frezarki Aidite

Frezarki to wiodący sprzęt stomatologiczny, który zapewnia znaczne korzyści laboratoriom, dentystom, technikom i pacjentom. Frezarki firmy Aidite to funkcjonalne urządzenia, które sprawdzają się jako idealne wyposażenie dla nowoczesnych pracowni protetycznych i klinik stomatologicznych.

  • Aidite AMD 500 – 5 osi, obróbka pod dużym kątem, oszczędność materiału
  • Aidite AMD 500DC – 12-krotny zmieniacz dysków, 48 godz. automatycznego frezowania, inteligentne zarządzanie wieloma zadaniami
  • Aidite AMW 400 – 4 osie, cięcie zarówno ceramiki szklanej i premilli, szybkie i stabilne frezowanie
Aidite

Polecane artykuły

Konferencja Techniki Dentystycznej 18-21.04.2024

Jako zloty sponsor mamy przyjemność Was zaprosić na 18. konferencję techniki dentystycznej Grzegorza i Andrzeja Polaków! W tym roku przygotowaliśmy dla Was wykłady, warsztaty, pokazy, które z pewnością rozwiną Wasze techniczne skrzydła i otworzą oczy na nowe...

Cyfrowa ortodoncja

Uwolnij potencjał Twojej kliniki z zestawem od TAG Dental! Jeśli jesteś ortodontą, to zapewne wiesz, jak ważnym elementem jest prawidłowe pobranie wycisków, które wpływają na cały plan leczenia ortodontycznego. 𝐂𝐲𝐟𝐫𝐨𝐰𝐞 𝐰𝐲𝐜𝐢𝐬𝐤𝐢 to nie tylko wygoda, ale również...

HOT News! iTero w naszej ofercie.

HOT News! iTero w naszej ofercie.

Z przyjemnością informujemy, że nasza firma stała się oficjalnym dystrybutorem skanerów iTero. Jako jedyni w Polsce mamy w swojej ofercie całą gamę modeli, dzięki czemu nie musisz ograniczać swojego wyboru.  Początki marki iTero to branża protetyczna. Dlatego skanery...

Rozpocznij karierę w TAG Dental.

Rozpocznij karierę w TAG Dental.

Rozpocznij karierę w TAG Dental i rozwijaj świat cyfrowej stomatologii.Cyfrowa stomatologia to Twoja pasja? Posiadasz doświadczenie w branży stomatologicznej?  To świetnie! W związku z rozwojem naszej firmy szukamy 3 osób, które dołączą do zespołu...