Sonic Mighty 8K: obróbka końcowa wydruków

24 paź, 2022

Strona główna » Wytwarzanie » DRUKARKI 3D » Sonic Mighty 8K: obróbka końcowa wydruków

Sonic Mighty 8K: obróbka końcowa wydruków

24 paź, 2022

Sonic Mighty 8K: obróbka końcowa wydruków

Przedstawiamy artykuł przeprowadzający Cię po najważniejszych krokach obróbki końcowej każdego modelu wydrukowanego na drukarkach Phrozen Sonic. Zastosowana żywica, to Phrozen Aqua Gray 4K, a model testowy to  XP Finder, który udostępnia producent drukarek – Phrozen.

Po udanym wydrukowaniu pierwszego XP Findera za pomocą Sonic Mighty 8K, będziesz musiał zdjąć go z płyty konstrukcyjnej, umyć i utwardzić. Dokładne mycie modeli z wszelkich pozostałości i nieutwardzonej żywicy jest ważną częścią drukowania 3D. 

Pamiętaj, aby wyczyścić zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną powierzchnię modelu, jeśli drukujesz pusty obiekt. Jednocześnie musisz dotwardzić swój model, aby zapobiec pęknięciom i upewnić się, że będzie w pełni bezpieczny w obsłudze. Nieutwardzona żywica jest uważana za toksyczną i dlatego wymaga dodatkowych środków ostrożności.

Uwaga: Przed przystąpieniem do pracy należy używać rękawic ochronnych, aby chronić dłonie przed żywicą, ponieważ może ona powodować podrażnienia skóry lub alergie, a także przed alkoholem, aby nie wysuszyć rąk.

Zobacz też artykuł, w którym przeprowadzimy Cię przez kolejne etapy kalibracji drukarki Sonic Mini 4K przy użyciu kartki A4 >

Zdejmij model z płyty budowlanej

Krok 1: 

Najpierw poluzuj dużą śrubę, która mocuje płytę konstrukcyjną do drukarki 3D i delikatnie ją wyjmij.

Krok 2: 

Wytrzyj górę i boki płytki bibułą, aby uniknąć kapania żywicy. 

Krok 3:

Umieść płytę budowlaną na twardej i równej powierzchni, a następnie użyj metalowej skrobaczki, aby usunąć modele z płyty budowlanej.

Mycie

Bez myjki ultradźwiękowej

Krok 1:

Przygotuj dwie miski z 95% alkoholem (lub z wodą, jeśli drukujesz z żywicą zmywalną wodą, jak np.: Phrozen Dental Model) i wypłucz model, aż zostanie dokładnie oczyszczony.

Krok 2:

Delikatnie zetrzyj nieutwardzoną żywicę lub użyj miękkiej szczotki do czyszczenia skomplikowanych części (nie używaj szczoteczki do zębów, ponieważ może pozostawić ślady zadrapań na powierzchni drukowanego obiektu 3D).

Z myjką ultradźwiękową

Umieść model bezpośrednio w myjce ultradźwiękowej wypełnionej dedykowanym płynem lub 95% alkoholem (lub wodą, jeśli używasz żywicy zmywalnej wodą, jak np.: Phrozen Dental Model) i za każdym razem uruchom myjkę na maksymalnie 30 sekund. Wyjmij model i sprawdź, czy jest dokładnie wyczyszczony. W razie potrzeby powtórz proces.

Uwaga: Nie mocz modeli dłużej niż 30 sekund, ponieważ nadmierna ekspozycja na płyn czyszczący może uszkodzić modele.

Osuszanie

Upewnij się, że na modelu nie pozostała żadna nieutwardzona żywica i pozostaw go do wyschnięcia na powietrzu w zacienionym miejscu przez 30-60 minut lub użyj pistoletu ze sprężonym powietrzem, aby przyspieszyć proces suszenia. 

Po utwardzaniu

Ważne jest, aby upewnić się, że wydrukowany model 3D całkowicie wysechł przed utwardzeniem, ponieważ mokry model ma tendencję do pękania pod wpływem światła UV. Aby zakończyć proces utwardzania, możesz po prostu wystawić modele na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. 

Jeśli posiadasz odpowiednią lampę UV do utwardzania, np. Phrozen Lampa Post-Curing, po prostu umieść model na stole obrotowym i uruchom maszynę. Zaleca się utwardzanie modelu przez 30 minut, ponieważ zapewni to wystarczającą ekspozycję, aby całkowicie utwardzić XP Finder wydrukowany żywicą Aqua-Gray 8K.

Podczas utwardzania drukowanego modelu 3D w bezpośrednim świetle słonecznym, należy od czasu do czasu obracać model, aby upewnić się, że każda strona jest idealnie utwardzona. Zwróć uwagę, że kierunek światła słonecznego zmienia się w ciągu dnia, więc może się zdarzyć, że model może nie być utwardzony równomiernie i wykazywać przebarwienia w niektórych miejscach.

Gratulujemy ukończenia pierwszego wydruku w Twojej przygodzie z drukiem 3D!

Polecane artykuły

Konferencja Techniki Dentystycznej 18-21.04.2024

Jako zloty sponsor mamy przyjemność Was zaprosić na 18. konferencję techniki dentystycznej Grzegorza i Andrzeja Polaków! W tym roku przygotowaliśmy dla Was wykłady, warsztaty, pokazy, które z pewnością rozwiną Wasze techniczne skrzydła i otworzą oczy na nowe...

Cyfrowa ortodoncja

Uwolnij potencjał Twojej kliniki z zestawem od TAG Dental! Jeśli jesteś ortodontą, to zapewne wiesz, jak ważnym elementem jest prawidłowe pobranie wycisków, które wpływają na cały plan leczenia ortodontycznego. 𝐂𝐲𝐟𝐫𝐨𝐰𝐞 𝐰𝐲𝐜𝐢𝐬𝐤𝐢 to nie tylko wygoda, ale również...

HOT News! iTero w naszej ofercie.

HOT News! iTero w naszej ofercie.

Z przyjemnością informujemy, że nasza firma stała się oficjalnym dystrybutorem skanerów iTero. Jako jedyni w Polsce mamy w swojej ofercie całą gamę modeli, dzięki czemu nie musisz ograniczać swojego wyboru.  Początki marki iTero to branża protetyczna. Dlatego skanery...

Rozpocznij karierę w TAG Dental.

Rozpocznij karierę w TAG Dental.

Rozpocznij karierę w TAG Dental i rozwijaj świat cyfrowej stomatologii.Cyfrowa stomatologia to Twoja pasja? Posiadasz doświadczenie w branży stomatologicznej?  To świetnie! W związku z rozwojem naszej firmy szukamy 3 osób, które dołączą do zespołu...